US Latin Students Perform Well at JCL

US+Latin+Students+Perform+Well+at+JCL

Photo from njcl.org

Jothi Gupta

More than 30, Greenhill Upper School Latin students placed at the Area C Texas State Junior Classical League Competition on February 15.

The competition was at Hebron High School in Lewisville and the students showed lots of support for each other during their performances.

Students’ results are below for those who placed in the top ten. All students who scored in the top 1-2 places qualify for State competition in League City, TX, near Houston Texas. The competition will be from March 29-29.

 

Special Recognition:

Advanced Certamen Team – 2nd place in finals

Abhi Padala, Shruti Siva, Nikitha Thoduguli, Caroline Vos

 

Latin I

Erica Fulbright

Vocab – 4th place

Reading Comprehension – 5th place

 

Hannah Zhou

Greek Derivatives – 1st Place

Latin Oratory – 1st Place

 

 

Latin II

Emily Ding

Roman Life – 1st place

Greek Life and Literature – 4th place

 

Ashton Higgins

Sight Recitation – 2nd place

Latin Derivatives – 10th place

 

Sherry Tang

Reading Comprehension – 5th place

Sight Recitation – 1st place

 

Makayla Wu

Greek Life and Literature – 5th place

Mythology – 8th place

 

Latin III

Ian Bock

Roman History – 5th place

Roman Life – 6th place

 

Khushi Chhaya

Reading Comprehension Advanced Prose – 1st place

Greek History – 3rd place

Monochromatic Art – 3rd place

 

Peyton Jacobe

Latin Literature – 2nd place

Miscellaneous Art – 5th place

Roman Life – 10th place

 

Jonathan Li

Latin Derivatives – 4th place

Greek Derivatives – 1st Place

 

Shreeya Madhavanur

Mottoes – 1st place

Roman Life – 1st place

English Oratory – 3rd place

Traditional Photography – 3rd place

 

Emma Nguyen

Greek Derivatives – 2nd place

Monochromatic Drawing – 6th place

Latin Derivatives – 9th place

 

Nikitha Thoduguli

Vocab – 1st place

Latin Derivatives – 1st place

Traditional Photography – 2nd place

Computer-Enhanced Photography – 1st place

Advanced Certamen Team – 2nd place

 

Laya Venkat

Reading Comprehension Advanced Prose – 2nd place

Vocabulary – 9th place

 

Valerie Xu

Greek Life and Literature – 1st place

Geography of the Ancient World – 1st Place

 

Latin IV

Angela An

Latin Literature – 2nd Place

Sight Recitation, prose – 3rd place

 

Varsha Gande

Mottoes – 2nd place

Latin Oratory – 3rd place

 

Uday Narayanan

Latin Derivatives – 5th place

Geography of the Ancient World – 5th place

 

Abhi Padala

Advanced Certamen Team – 2nd place

Decathlon – 6th place

 

Maddy Schlegel

Greek Derivatives – 4th place

Roman Life – 6th place

 

Shruti Siva

Latin Derivatives – 1st place

Mottoes – 1st place

Advanced Certamen Team – 2nd place

 

Aimee Stachowiak

Mythology – 1st place

Dramatic Interpretation, Girls Advanced – 3rd place

English Oratory – 2nd place

Poster – 2nd place

Vocal Solo – 2nd place

 

Kaethe Thomas

Polychromatic art – 2nd place

Greek Derivatives – 8th place

 

Caroline Vos

Greek Derivatives – 1st Place

Classical Art and Architecture – 1st place

Advanced Certamen Team – 2nd place

 

Rachel Wegener

Greek Life and Literature – 1st Place

Sight Recitation, prose – 2nd place

 

Latin V

Varun Gande

Vocab – 1st place

Advanced Grammar – 1st place

 

Amina Jenkins

Roman Life – 1st place

Geography of the Ancient World – 3rd place

 

Sami Khan

Sight Recitation, poetry – 2nd place

 

Kelly Meng

Latin Derivatives – 5th place

Greek Derivatives – 2nd Place

 

Latin VI+

Mohan Desai

Mottoes – 2nd place

Geography of the Ancient World – 1st Place

 

Nicole Stachowiak

Reading Comprehension Advanced Poetry – 1st place

Mythology – 1st place

English Oratory – 1st place

Electronic Art – 1st place

Illustrated Quote – 4th place

 

Carter Truitt

Advanced Grammar – 2nd place

Reading Comprehension Advanced Poetry – 2nd place

 

Veda Velamuri

Vocab – 2nd place
Reading Comprehension Advanced Prose – 4th place